• Posts
  • RSS
  • ◂◂RSS
  • Contact

  • NEFFA mpg

    June 13th, 2006
    dancing  [html]
    Finally got around to calculating mpg for the trip to NEFFA:

    vechicle gas cost gas price gallons miles mpg
    rented van $129 $2.95 43.7 718 16.4
    Allison's car $81 $2.95 27.2 670 24.8

    Note that miles_van > miles_car because we didn't take the car to NEFFA on Saturday. Also, multiplying by vehicle capacity we get 197 miles-people/gallon for the van and 124 mp/g for the car. So the van does pretty well per person. You could have only 8 people in the van and still come out ahead.

    Comment via: facebook

    Recent posts on blogs I like:

    Collections: Iron, How Did They Make It? Part I, Mining

    This week we are starting a four-part look at pre-modern iron and steel production. As with our series on farming, we are going to follow the train of iron production from the mine to a finished object, be that a tool, a piece of armor, a simple nail, a w…

    via A Collection of Unmitigated Pedantry September 18, 2020

    Learning Game

    I came up with this game. In the game one person thinks of something and then gives the other person a clue. And the other person writes a guess down on a blackboard or a piece of paper. Or really anything you have that's laying around that's av…

    via Lily Wise's Blog Posts September 17, 2020

    Hong Kong Construction Costs

    I think we have found the #2 city in urban rail construction costs, behind only New York. This is Hong Kong, setting a world record for the most expensive urban el and encroaching on Singapore for most expensive non-New York subway. As we look for more da…

    via Pedestrian Observations September 16, 2020

    more     (via openring)


  • Posts
  • RSS
  • ◂◂RSS
  • Contact