• Posts
  • RSS
  • ◂◂RSS
  • Contact

  • Chickpea Puree

    January 9th, 2017
    food, vegan  [html]
    Living with several vegans I've been trying to figure out more vegan recipies I'm happy with. One thing I've recently gotten pretty excited about as an ingredient in sauces is chickpea puree. It's pretty great:

    • Minimal flavor, so you can use quite a lot without having a large effect on the overall dish flavor.
    • Good source of protein, especially lysine.
    • Good thickener, nice texture when blended.
    • Very cheap, especially when compared to other things I might use instead (soy milk, ground cashews, tofu). [1]

    I usually use canned chickpeas, and blend the whole can contents including the water. Things I've made recently with it:

    • Garlic cream sauce: chickpea puree, onions, oil, garlic, salt

    • Tomato sauce: chickpea puree, diced tomatoes, onions, oil, garlic, salt, other vegetables (peppers, cabbage, carrots, whatever)

    • Coconut curry: chickpea puree, coconut milk, onions, garlic, oil, salt, sesame oil

    The main thing in each case is to include the right amount of oil and salt. A lot of people cook vegan dishes without enough fat, and then it's hard to get something with a warm rich flavor. But you don't want to much that it tastes oily. Same for salt: with any dish with a lot of beans there's a narrow range with enough salt to taste good but not too much that it tastes salty.

    (You might have noticed that all three of those have chickpea puree, onions, oil, garlic, and salt. Since I've gotten excited about with chickpeas this has become pretty much the basis of my cooking.)


    [1] Cost per gram of protein:

    $/lb grams protein/lb $/gram protein
    Chickpeas (dry) [2] $1.00 87g $0.011
    Peanut butter $1.84 113 $0.016
    Chickpeas (canned) $0.81 41.5g $0.020
    Milk $0.40 15g $0.027
    Eggs $1.59 58g 0.027
    Cheddar cheese $3.33 115g $0.029
    Ground pork $3.00 73g $0.041
    Ground beef (80%) $3.60 80g $0.045
    Tofurky sausage $6.93 136g $0.051
    Tofu $2.00 37g 0.054
    Nutritional yeast $15.00 205g $0.073
    Soy milk [3] $1.00 12g $0.083
    Cashews $7.47 80g $0.093
    Hummus $6.00 36g $0.167

    One thing this table shows pretty clearly is that there are a few kinds of plant-based protein options that are cheaper than the common animal-based options, and then most other options are more expensive. Sometimes vegan-diet-promoting people conflate those two groups in a way that really annoys me.

    [2] Other kinds of beans cost pretty much the same as chickpeas.

    [3] I haven't included other kinds of plant-based milks, like almond and flax, because they have negligible protein.

    Comment via: google plus, facebook

    Recent posts on blogs I like:

    Collections: Iron, How Did They Make It? Part I, Mining

    This week we are starting a four-part look at pre-modern iron and steel production. As with our series on farming, we are going to follow the train of iron production from the mine to a finished object, be that a tool, a piece of armor, a simple nail, a w…

    via A Collection of Unmitigated Pedantry September 18, 2020

    Learning Game

    I came up with this game. In the game one person thinks of something and then gives the other person a clue. And the other person writes a guess down on a blackboard or a piece of paper. Or really anything you have that's laying around that's av…

    via Lily Wise's Blog Posts September 17, 2020

    Hong Kong Construction Costs

    I think we have found the #2 city in urban rail construction costs, behind only New York. This is Hong Kong, setting a world record for the most expensive urban el and encroaching on Singapore for most expensive non-New York subway. As we look for more da…

    via Pedestrian Observations September 16, 2020

    more     (via openring)


  • Posts
  • RSS
  • ◂◂RSS
  • Contact